sobota, 30 stycznia 2010

Wydobyć esencję

Wszelkie konferencje i szkolenia to doskonały sposób, aby zaktualizować się, zaczerpnąć świeżego powietrza, poczuć zapach najnowszych trendów i zmian, jakie zachodzą na różnych polach nauki we współczesnym świecie. Dlatego gdy tylko otrzymuję zaproszenie lub pojawia się możliwość uczestnictwa w którejś z tych form doskonalenia, staram się z niej skorzystać.

Dokładnie 21 maja 2009 roku pisałem tutaj o konferencji dla nauczycieli języków obcych. Został na niej rozwinięty m.in. temat teorii inteligencji wielorakich Gardnera oraz jej zastosowania w praktyce. Minęło kilka miesięcy od tamtego dnia a ja ciągle pamiętam treści które zostały w bardzo przejrzysty i fachowy sposób przekazane. Staram się też korzystać z tej wiedzy na codzień. Teraz, z perspektywy czasu, który upłynął, stwierdzam że czuję, iż przynosi to coraz lepsze rezultaty. Widzę to po uśmiechu uczniów oraz zadowoleniu i wdzięczności ich rodziców.

Uczę różne osoby. Jednym nauka przychodzi łatwo, innym z trudem. Niektóre mają świetną pamięć wzrokową, inne słuchową, jedne więcej i lepiej mówią, inne za to poprawniej piszą. Jeśli weźmiemy pod uwagę predyspozycje naszych uczniów charakterystyczne dla każdego z nich, możemy odpowiednio tą wiedzę wykorzystując wychwycić esencję rezultatów ich nauki. W ten sposób nawet osoby teoretycznie słabsze mogą mieć dobre wyniki, lepsze oceny i uczyć się z radością.

"Jeśli dziecko nie uczy się w sposób jaki nauczasz, wtedy musisz nauczać je w ten sam sposób w jaki się uczy" - Rita Dunn.

Ciekawy artykuł na ten temat znajduje się tutaj.