wtorek, 23 lutego 2010

Katalonia na drodze do niepodległości

Katalonia konsekwetnie dąży do niepodległości. Rząd prowincji podejmuje coraz to nowe działania mające na celu uniezależnienie się od Hiszpanii oraz zasygnalizowanie światu że Katalonia to odrębny kraj i naród.
Oto dwie wiadomości z kilku ostatnich dni.

1. Już za kilka miesięcy wejdzie w życie ustawa według której każdy, kto będzie chciał uzyskać stałą pracę na jakiejkolwiek uczelni w Katalonii (posada naukowa), będzie musiał na drodze specjalnego egzaminu wykazać się znajomością języka katalońskiego na poziomie C. Artykuł po hiszpańsku.

2. Rząd Katalonii zaaprobował wczoraj projekt ustawy, która nakazuje aby 50% nowych, dystrybuowanych na terenie prowincji filmów było dubbingowanych w języku katalońskim. Ustawa ta spotkała się z ogromnym sprzeciwem wytwórni filmowych, zwłaszcza największych amerykańskich gigantów. Sprzeciw był jednak daremny. Kataloński rząd stwierdził, że chce wprowadzić ustawę "aby rynek zagwarantował w sposób efektywny prawo obywateli Katalonii do oglądania produkcji filmowych w języku ich kraju. Artykuł po hiszpańsku.