poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Oferta publiczna akcji PZU

Od kilku dni codziennie ktoś ze znajomych zapytuje mnie czy kupować akcje PZU. Tak więc zainteresowanie nimi jest jak widać spore.
Cóż można powiedzieć o PZU. Zapewne wejdzie w skład WIG20 czyli indeksu dwudziestu największych polskich spółek. Oznacza to że dużych ruchów cenowych tu nie będzie bo ciężko będzie ten wielki papier ruszyć. A co mówią eksperci? Wybrałem w miarę wiarygodny cytat z "Serwisu Inwestora" - e-lettera który otrzymuję i czytuję codziennie:
"Czy warto kupić akcje PZU?
Roman Przasnyski
główny analityk Gold Finance
Do szans na krociowe zyski należy podchodzić bardzo ostrożnie. W najlepszych latach hossy na naszej giełdzie, kupując akcje w ofercie pierwotnej i sprzedając je w trakcie giełdowego debiutu, można było zarobić od kilkunastu do ponad 20%. W ostatnim czasie było z tym nieco gorzej. Zysk w przypadku akcji Enei wyniósł zaledwie 1%, Bogdanka dała zarobić 17%, Polska Grupa Energetyczna 13%, nie uwzględniając kosztów kredytu na zakup ich akcji. W obecnych warunkach osiągnięcie nawet kilku- czy kilkunastoprocentowego zysku w krótkim czasie przy niewielkim ryzyku, jest jednak nie do pogardzenia."